Leczenie kanałowe powszechnie uważane jest jako bolesne, a zarazem długotrwałe. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe trwało kilka godzin. Czasem pacjent musiał zjawić się w gabinecie nawet po kilku dniach, żeby dentysta mógł kontynuować leczenie. Dzięki postępom w dziedzinie stomatologii, leczenie kanałowe przebiega zupełnie inaczej. Wszystko to dzięki mikroskopom.

Z dobrodziejstw mikroskopów stomatolodzy korzystają już od kilkudziesięciu lat. Początkowo sprzęt ten był tak drogi, że rzadko znajdował się w podstawowym wyposażeniu gabinetów. Niektórzy dentyści przerabiali wówczas inny, tańszy sprzęt na mikroskop. Takie praktyki w szczególności dotyczyły kolposkopu. Dzięki temu wszelkie zabiegi enodontyczne stały się bardziej precyzyjne, a także bezbolesne. Dodatkowo dentyści stosujący mikroskop zaobserwowali mniejszą liczbę powikłań po poszczególnych zabiegach. Warto wspomnieć, że mikroskopy są również stosowane w protetyce lub stomatologii zachowawczej. Zakup mikroskopu jest zatem doskonałą inwestycją dla stomatologa.

Jak wykorzystywany jest mikroskop w leczeniu kanałowym? Przede wszystkim umożliwia dokładną ocenę korzeni kanałowych pod względem ich zanieczyszczenia. Stomatolog podczas leczenia na bieżąco może ocenić postępy. Z kolei po całkowitym wyczyszczeniu kanału, może sprawdzić skuteczność i prawidłowość leczenia. Uważa się, że dzięki mikroskopom skuteczność leczenia jest znacznie większa. Z tego powodu coraz więcej stomatologów decyduje się na posiadanie tego urządzenia.

wirusowe zapalenie watroby