Każdy gabinet stomatologiczny wyposażony jest w taki sam rodzaj sprzętu podstawowego. Do nich zalicza się unit. Dentyści mogą jednak unowocześniać swój gabinet dokupując sprzęty dodatkowe. Dzięki temu polepsza się jakość i wydajność ich pracy. Do jednych z najczęściej stosowanych sprzętów w gabinecie stomatologicznym zaliczają się turbiny. Warto wspomnieć, że pierwsze wykorzystanie turbin miało miejsce w latach 60. XX wieku. Od tego czasu turbiny znacząco zmieniły swój wygląd oraz funkcjonalność.

Ze względu na to, że turbina jest powszechnie stosowana podczas codziennej pracy, warto zwrócić uwagę na kilka, istotnych aspektów jej działania. Do najważniejszych zalicza się chłodzenie. Korzystanie z wierteł wysokoobrotowych przyczynia się do generowania ciepła. System chłodzenia musi zatem działać niezwykle sprawnie, a co najważniejsze błyskawicznie. W mniej sprawnych urządzeniach woda chłodząca spływała dentystom po ręce. Problem ten został jednak wyeliminowany w wielu nowoczesnych urządzeniach. Korzystanie z turbiny wiąże się również z odpowiednim wykonywaniem ruchów. Zaleca się jedynie przesuwanie w pionie. Każdy dentysta musi także zwrócić uwagę na staranną dezynfekcje końcówek turbin.

Producenci oferują bardzo zróżnicowane turbiny stomatologiczne. Przed zakupem wybranego modelu, należy dokładnie sprawdzić wszelkie parametry techniczne urządzenia. Równie istotna będzie gwarancja. Warto sprawdzić, jakie zdarzenia obejmuje. W przypadku uszkodzenia turbiny, serwis powinien być łatwo dostępny.