Mikromotory to urządzenia mało znane pacjentom gabinetów stomatologicznych. Tymczasem pełnią one bardzo ważną funkcje podczas większości zabiegów. Bez tych urządzeń praca dentysty byłaby mniej komfortowa i z pewnością dłuższa. Mikromotory to inna nazwa silników elektrycznych. Mają one zastosowanie przy napędzaniu końcówek stomatologicznych. Obecnie wyróżnia się dwa typy mikromotorów: pneumatyczne i elektryczne. Każdy z tych rodzajów urządzeń ma swoje wady i zalety.
Mikromotory pneumatyczne napędzane są sprężonym powietrzem. Zazwyczaj są to urządzenia wolnoobrotowe, jednak na rynku dostępne są mikromotory o większej liczbie obrotów. Tego typu urządzenia są jednak droższe od standardowych. Do największych wad tego rodzaju urządzeń należy zaliczyć łatwość przeciążenia silnika, jednakże prawidłowo użytkowane, mogą posłużyć przez wiele lat. Mikromotory pneumatyczne to stosunkowo tanie rozwiązanie. Dodatkowo podczas ich użytkowania nie jest wymagana instalacja innych urządzeń elektrycznych.
Drugi tym mikromotorów napędzany jest energią elektryczną. Wielu stomatologów uważa, że są one wygodniejsze w użyciu w porównaniu do pneumatycznych odpowiedników. Warto jednak wspomnieć, że silniki te częściej ulegają awarii. Ponadto ten typ mikromotorów jest droższy. Mikromotory elektryczne cechują się wysokimi obrotami i wysoką mocą. Można je stosować z takimi sprzętami, jak np. kątnica przyspieszająca. Do najnowszych typów mikromotorów zaliczają się mikromotory elektryczne bezszczotkowe.