Kłopoty z kamieniem nazębnym to przykra dolegliwość z którą musi zmagać się coraz więcej, najczęściej dorosłych osób. Zęby wyglądają wtedy nieestetycznie, jednak to nie jest jeszcze główny powód do zmartwień. Najgorsza okazuje się być ich późniejsza kondycja zdrowotna, nieusunięty kamień może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, jak paradontoza. Warto więc wiedzieć jak i dlaczego na zębach osadza się kamień i co można zrobić, by sprawnie go usunąć.

Zwapniała warstwa płytki nazębnej może skamienieć i osadzić się na zębach właśnie pod postacią twardego, ciemnego nalotu zwanego kamieniem. Głównymi składnikami kamienia są węglowodany, które doprowadzają do późniejszego powstawania próchnicy i chorób przyzębia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Za powstawanie kamienia, prócz zaniedbywania codziennej higieny, odpowiedzialne jest przede wszystkim palenie papierosów, picie kawy, czy herbaty. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z kamieniem. Jednym z nich jest skaling, zabieg pozwalający na łatwe usunięcie twardego nalotu na zębach. Wyróżniamy skaling nadziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy zapewnia nam oczyszczenie korony zęba z nieprzyjemnego kamienia, natomiast ten drugi usuwa kamień nazębny, który odkłada się już pod powierzchnią dziąseł. W gabinetach dentystycznych mamy do wyboru wiele opcji przeprowadzenia tego zabiegu. Najbardziej popularna jest metoda tradycyjna, polegająca na ręcznym usunięciu kamienia. Stomatolog może skorzystać także ze specjalnego wiertła, a nawet ultradźwięków.

przy zakupie Fraxiparine multi możesz wybrać drugi produkt po niższej cenie Zobacz jak przebiega ospa wietrzna u małych dzieci